نگهداری هلو در سردخانه یکی از روش‌های مهم و موثر برای انبار کردن و حفظ تازگی این میوه خوشمزه است. هلو، با طعم شیرین و عطر گرم خود، معمولاً در تابستان به فصل رسمی خود می‌رسد و برای اطمینان از دسترسی به آن در فصول دیگر سال، نیاز به نگهداری مناسب دارد. سردخانه‌ها با ایجاد شرایط دمایی مناسب و مرطوبی برای هلو، می‌توانند از افت کیفیت و تازگی این میوه جلوگیری کرده و امکان استفاده از آن در طول سال را فراهم کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه و اصول نگهداری هلو در سردخانه، این مقاله را از خزرسپید همراهی کنید.

هلو و از آن دسته میوه‌هایی است که پس از برداشت، مراحل رشد خود را تا پایان کامل می‌برد. این میوه‌ به طور طبیعی ۴ تا ۵ ماه پس از گل‌دهی به رشد کامل می‌پردازد و زمانی که برای برداشت آماده می‌شود.

از نظر ویژگی‌های فیزیکی، تغییر رنگ پوست میوه، نرم شدن گوشت میوه، و تغییر در شکل ظاهری میوه، نمایانگر رسیدگی آن‌ها هستند. با این حال، تعیین زمان مناسب برداشت بر اساس تغییر رنگ پوست این میوه‌ ممکن نیست.

نکاتی که در مورد نگهداری هلو در سردخانه باید دانست

رسیدگی در مورد هلو به افزایش نسبت قند به اسید و همچنین افزایش تنفس و تولید اتیلن همراه است. این به معنای آن است که میوه‌هایی که دارای مقدار بیشتری قند هستند، بهتر رسیده و قابل مصرف هستند.

در برداشت این میوه‌ها، مقدار ماده جامد انحلال‌پذیر نیز مهم است. در موارد عادی، این مقدار در حدود ۱۱ تا ۱۲ درصد و اسید قابل تیتراسیون زیر ۰.۷ درصد و میزان سفتی بافت تا ۱۳.۵ نیوتون می‌باشد.

هلو، یک میوه فوق‌العاده لذیذ و زیبا، اما نیازمند نگهداری دقیق و مراقبت‌های ویژه است. این میوه، بسیار زود از دست کیفیت و طعم اصلی خود از دست می‌دهد، به ویژه اگر به شکل نادرستی ذخیره شود، به عنوان مثال هلوهایی که خیلی زود بسته‌بندی می‌شوند، ممکن است خشک و بی‌رنگ شوند. علاوه بر این، چیدن هلو قبل از رسیدن کامل به نقطه برجسته خود می‌تواند به کاهش کیفیت مصرف تازه آن منجر شود. با این حال، برای تولید و عرضه تجاری، هلو باید قبل از رسیدن کامل از درخت‌ها چیده شود. چیدن هلو تماما با استفاده از دست صورت می‌گیرد و پس از آن، نیاز به سرعت خنک کردن میوه داریم تا از افت کیفیت جلوگیری کنیم. شستشوی هلو باید با آبی که دارای حداکثر 100 ppm کلر است، انجام شود. پس از شستشو، میوه باید در دمای مناسب سردخانه نگهداری شود، زیرا میوه‌های گرم و مرطوب به سرعت فاسد می‌شوند.

در زمان انتقال هلو به سردخانه، ضروری است که دما به سرعت زیر ۱۰ درجه سانتی‌گراد کاهش یابد. این امر از طریق دو روش مختلف، یعنی هیدروکولینگ و استفاده از کولر‌های آبی پر قدرت، قابل انجام است.

نگهداری هلو در سردخانه مراحل مختلفی دارد. در ادامه، به توضیح این مراحل و نیازمندی‌های دقیق آنها می‌پردازیم:

  1. درج دما و نگهداری اولیه: پس از برداشت هلو و شلیل، باید سریعاً آنها را در سردخانه با دمای زیرصفر درجه سلسیوس نگهداری کرد. دمای مورد نیاز برای نگهداری این میوه‌ها به ترتیب باید در محدوده صفر تا ۵/۰ درجه سلسیوس باشد.
  1. سردکردن با تأخیر (رسیدگی کنترل شده): یکی از روش‌های معمول برای نگهداری این میوه‌ها، سردکردن با تأخیر یا رسیدگی کنترل شده است. در این روش، پس از برداشت و قبل از قرار گرفتن در سردخانه، میوه‌ها به مدت ۳۶ ساعت در دمای ۲۰ درجه سلسیوس نگهداری می‌شوند.
  1. گرمادهی متناوب: روش دیگری برای نگهداری هلو و شلیل در سردخانه، گرمادهی متناوب است. در این روش، پس از برداشت، میوه‌ها را در شرایط سرد قرار می‌دهند و سپس هر ۱۰ تا ۱۴ روز یک بار به مدت یک روز در دمای ۲۰ درجه سلسیوس یا دمای مشابه در سردخانه قرار می‌دهند.
  1. گهداری بسته‌بندی‌شده: میوه‌هایی که بسته‌بندی و درج بندی‌شده‌اند، در سردخانه به مدت تا ۳۰ روز نگهداری می‌شوند. در این مورد، دمای مناسب باید صفر درجه سلسیوس تا ۱± باشد و رطوبت در محدوده ۹۰ تا ۹۵ درصد قرار گیرد.

هلو - سردخانه مواد غذایی

اگر به ساخت سردخانه و نیازهای مخزن‌سازی محصولات خود نیاز دارید، خزرسپید آماده است تا با ارائه خدمات و مشاوره به شما مشتریان گرامی در این زمینه کمک نماید.

0 دیدگاهبستن دیدگاه‌ ها

ارسال دیدگاه