نگهداری خرما در سردخانه مواد غذایی

خرما میوه ای گرمسیری از درخت نخل است، شاید برایتان سوال باشد که آیا این میوه را می توان در سردخانه برای مدت طولانی نگهداری کرد؟ شرایط نگهداری آن چیست و به چه نکاتی باید توجه کرد؟ برای دریافت پاسخ به سوال هایتان این مقاله را با “خزرسپید” دنبال کنید.

 

خرما و خواص آن

خرما یا رطب، گیاهی تک‌لپه‌ای و گرمسیری از تیره نخل‌ها است. این گیاه میوه‌ای خوراکی دارد که دارای پوستی نازک و طعمی شیرین و هسته‌ای سخت است. میوه‌ها به شکل خوشه‌ای بزرگ از شاخه آویزان می‌گردند و برگ‌های آن بزرگ است. ارتفاع نخل به ۱۰ تا ۲۰ متر یا بیشتر می‌رسد. خرما در نیمکرهٔ شمالی و در کشورهای ایران، پاکستان، عراق، عربستان و سایر کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس و نیز بیشتر کشورهای شمال آفریقا و ایالات متحده آمریکا رشد می‌کند. سطح زیر کشت خرما در ایران ۲۳۲ هزار هکتار بوده که حدود ۱۹۹ هزار هکتار آن بارور است. خرما در دوران باستان در رژیم غذایی انسان وجود داشته‌است و یکی از قدیمی‌ترین میوه‌های کشت شده توسط انسان بوده‌است.

خرما دارای فواید زیادی است که با توجه به مواد مغذی و معدنی موجود در آن، از میوه‌های بسیار مفید به‌شمار می‌آید. در ادامه به برخی از آنها اشاره می‌شود:

خرما مناسب برای بارداری است. این میوه حاوی مقدار زیادی فولات است که برای سلامت مادر و جنین بسیار مهم است.

برای مبتلایان به دیابت هم، خرما می‌تواند بخشی از یک رژیم غذایی سالم باشد. فرد مبتلا به دیابت تا زمانی که دیابتش تحت کنترل باشد می‌تواند؛ روزانه ۱ تا ۲ خرما در روز مصرف کند، مرتباً ورزش کند و برنامه‌های غذایی سالم خود را رعایت و اجرا کند.

خرما دارای پروتئین‌ها و مواد مغذی بسیاری است که برای حفظ سلامت بدن ضروری هستند.

برای اسهال نیز خرما مفید است. این میوه حاوی فیبرهای قابل حل است که به عملکرد صحیح روده کمک می‌کند و می‌تواند در درمان اسهال موثر باشد.

خرما حاوی آهن است که برای تامین نیاز بدن به این عنصر مهم بسیار مفید است. خوردن چند عدد خرما در روز می‌تواند نیاز بدن به آهن را تأمین کند و به درمان کم خونی کمک کند.

همچنین، خرما به دلیل دارا بودن فیبر بالا، مناسب برای لاغری است. فیبر موجود در خرما باعث ایجاد اشباعیت در معده می‌شود و احساس سیری را افزایش می‌دهد، که در کاهش اشتها و کنترل وزن بسیار مؤثر است.

خرما در سردخانه

سردخانه مناسب برای خرما

مطلب اول درباره نگهداری خرما، تعیین دمای مناسب برای این کار است. اگر قصد نگهداری خرما برای مدت کوتاهی مانند یک ماه یا کمتر را دارید، دمای اتاق برای حفظ کیفیت آن کافی است. تنها نکته‌ای که باید در این مورد رعایت شود، عدم تابش آفتاب و خشک بودن محل نگهداری است. بر اساس یکی از مطالعات اخیر، تکنیک MAP یکی از تکنیک‌هایی است که تأثیر زیادی در کیفیت خرما در انبار کردن در دمای اتاق دارد. در این روش، فشار گازهای اکسیژن و دی‌اکسید کربن روی مقادیر ۶ و ۱۲ کیلوپاسکال تنظیم می‌شود. همچنین مطالعه درباره سردخانه سیب، قیمت سردخانه میوه و شرایط نگهداری میوه در سردخانه را بخوانید.

سیستم تهویه مناسب را فراموش نکنید. فراهم کردن سیستم تهویه مناسب در سردخانه امری ضروری برای جلوگیری از احتمال رویش قارچ و کپک است.

به منظور نگهداری میان‌مدت خرما برای چندین ماه، باید شرایط زیادی را رعایت کنید. شرایط زیر، مشخصات نگهداری خرما در یک سردخانه صنعتی را نشان می‌دهند.

یکی از دلایل اصلی نگهداری خرما در سردخانه، جلوگیری از فساد محصول است. همانند سایر میوه‌ها، پس از برداشت، خرما شروع به فساد می‌کند. شرایط نگهداری خرما در سردخانه تقریباً مشابه با سردخانه‌هایی همچون گوشت است. دمای سردخانه بسیار مهم است و می‌توان آن را در دماهای بالای صفر و زیر صفر تنظیم کرد. علاوه بر این، رطوبت خرما نیز بر کیفیت نگهداری آن تأثیر دارد و بهتر است رطوبت خرما را در سردخانه به کمتر از 20 درصد کاهش داد.

باید برای نگهداری کمتر از سه ماه دمای 0 تا کمتر از 5 درجه سانتی‎گراد باشد و برای نگهداری به مدت 1 سال دمای 18- درجه سانتی‌گراد.

رطوبت بالا باعث گندیده شدن هر میوه‌ای می‌شود و برای خرما نیز این رطوبت باید کنترل شود. به همین دلیل سیستم تهویه‌ی سردخانه باید توانایی پایین نگه داشتن رطوبت را داشته باشد. از مواردی که می‌تواند تأثیر زیادی در کیفیت خرما داشته باشد، نحوه‌ی گردش هوا در یک سردخانه است. طراحی سردخانه باید به‌گونه‌ای باشد که هوای خنک به‌صورت مداوم از میان خرما‌ها جریان داشته و به‌صورت مؤثر با آن‌ها تبادل حرارتی داشته باشد. قفسه‌هایی که خرما‌ها در آن‌ها قرار دارند، باید فاصله‌ی مناسبی از زمین و دیوارها داشته باشند. فاصله‌ی خرماها در محل انبار کردن آن‌ها باید به‌اندازه‌ی کافی باشد تا تهویه‌ی هوا و انتقال حرارت به‌راحتی انجام شود. اگر چندین لایه خرما روی همدیگر انباشته شود، لایه‌های بالایی مانند عایق عمل کرده و در لایه‌های پایینی، رطوبت و دما افزایش می‌یابد.

در نتیجه، خرما میوه‌ای گرمسیری است که می‌توان آن را در سردخانه برای مدت طولانی نگهداری کرد. برای نگهداری به مدت 1 سال، دمای مناسب بین 18- درجه سانتی‌گراد است. برای نگهداری به مدت 6 ماه، دمای مناسب 3- درجه سانتی‌گراد است و برای نگهداری کمتر از سه ماه، دمای مناسب 0 تا کمتر از 5 درجه سانتی‎گراد است. برای نگهداری خرما در سردخانه، باید شرایط تهویه مناسب و رطوبت کمتر از 20 درصد را فراهم کنید تا از فساد محصول جلوگیری شود.

0 دیدگاهبستن دیدگاه‌ ها

ارسال دیدگاه