سبزیجات از جمله کاهو موادی هستن که زود فاسد می شوند به همین دلیل توصیه شده کاهوهایی را برای نگهداری در سردخانه و ترابری انتخاب کنید که هنگام برداشت سر کاهو به خوبی شکل مربوطه را گرفته، ساقه‏ های گل آن رشد نکرده و شاداب باشد. به یاد داشته باشید برداشت کاهو باید در هوای خشک و خنک انجام شود همچنین اگر آبیاری و بارندگی بوده دو روز پس از آبیاری و یا پایان بارش باران انجام شود.

توجه داشته باشید کاهو ابتدا باید از محل خارجی‏‌ترین برگهای آن بریده شود همچنین باید کامل و صاف برش داده شود.

همچنین هنگام برداشت کاهو باید برگ های پلاسیده یا زرد خارجی را از کاهو‌ها جدا کنید. توصیه می‌ کنیم ارقامی از کاهو که برگ های زبر و متوسط دارند و سر آن‌ها به خوبی رشد کرده است و نیز کاهوهایی که کیفیت خوبی دارند را برای نگهداری در سردخانه انتخاب کنید. به یاد داشته باشید که کاهو باید دارای کیفیت خوب، سالم، کامل، تمیز، شاداب و بدون هرگونه رطوبت، مزه خارجی و بو باشند. همچنین کاهو سالادی باید به طور کامل رسیده باشد اگر سر آن ها محکم باشد نشانه رسیدگی است، کاهوهای رسمی باید قبل از رسیدن کامل برای نگهداری در سردخانه انتخاب شوند.

کاهو ها را در کجا بسته بندی کنیم؟

کاهو‌ها را می‌توان در یکی از مکان های زیر بسته بندی نمود که شرح داده ایم:

پس از برداشت کاهوها می‌توان آن ها را در کشتزار بلافاصله در جعبه های پلاستیکی، چوبی، مقوایی و پلی استایرنی بسته بندی نمود. کاهو‌ها را می‌توان در یک منطقه مخصوص برای بسته بندی در کشتزار تک به تک در ورقه های نازک سوراخ دار پلی اتیلنی غیر قابل چروک، در کیسه های سوراخ دار پلی اتیلن، در ورقه های نیمه تراوای بدون سوراخ، در بسته های خشک پلی پروپلینی و یا در ورقه های پلی استرینی که با گرما چروک شده اند پیچیده و سپس در جعبه مقوایی که نو، ضدعفونی نشده، تمیز و سالم که با ورقه های پلی اتیلنی سوراخدار پوشیده شده است یا سطح داخلی آن ورقه های مومی داشته باشد بسته بندی کرد.

کاهو‌ها را بلافاصله بعد از برداشت به اتاقی که برای بسته بندی در نظر گرفته شده است می برند و از دیدگاه رقم، اندازه و دیگر ویژگی‌ها جور کرده و بسته بندی می کنند. به یاد داشته باشید برای بسته بندی، کاهو‌ها باید تک به تک در ورقه های پلی استرینی که با گرما چروک شده اند پیچیده و بعد در جعبه های مقوایی که به وسیله ورقه های پلی اتیلنی سوراخدار پوشیده شده باشد در کیسه های سوراخ دار پلی اتیلن در ورقه های نیمه تراوای بدون سوراخ، سطح داخلی آن ورقه های مومی و در بسته های خشک پلی پروپیلنی باشد گذاشته شوند. پیش سرد کنی از بین بردن گرمای محیطی کشتزار در کاهو مهم و همچنین ضروری است. پیش سرد کنی باید تا آنجا که می‌شود بلافاصله بعد از برداشت انجام شود. این عمل با سرد نمودن از راه خلاء یا گذراندن هوای سرد که دمای آن بین صفر تا ۲ درجه سلسیوس باشد به مدت زمان ۲۵ تا ۳۵ دقیقه از لا به لای کاهو‌ها انجام می شود. دمای انجماد در کاهو بین 6/0- الی9/0- سانتی گراد است.

نگهداری و ترابری در سردخانه چگونه است؟

نگهداری و ترابری در سردخانه چگونه است؟

شما می توانید برای حفظ کیفیت کاهو‌ها بعد از برداشت، شرایطی که در زیر توضیح داده شده است باید در انبار‌ها یا در وسایل ترابری رعایت شود.

دما در محل نگهداری کاهو ها به صورت یکسان بوده و به طور دقیق بین صفر تا یک درجه سانتی گراد کنترل و بررسی شود. توجه داشته باشید رطوبت هوا باید بیشتر از ۹۵ درصد باشد ولی باید مراقب ایجاد شبنم نیز بود. دقت داشته باشید کاهو‌ها نباید به همراه محصولاتی که تولید اتیلن می‌کنند نگهداری شوند. حتی میزان کم اتیلن سبب صدمه دیدن کاهو‌ها خواهد شد.

مطلب پیشنهادی: سردخانه مواد غذایی چیست؟ معرفی انواع سردخانه‌ و کاربرد آن‌ها

اگر شرایط استاندارد به طور کامل رعایت شود، کیفیت کاهو‌ها به مدت یک تا دو هفته البته بسته به رقم کاهو، ماندگار خواهد شد. لازم به ذکر است ارقامی از کاهو وجود دارد که تا 3 ماه نیز باقی خواهند ماند. برای صادرات کاهو می توان آنها را در پلاستیک نانو بسته بندی و در سبد های 40*60 سانتی متری قرار دهید و با کانتینر یخچال دار ترابری کرد.

به طور کلی برای نگهداری و صادرات کاهو، می‌توان از روش‌های زیر استفاده کرد:

 نگهداری در دمای مناسب

کاهوها باید در دمای ۰-۲ درجه سانتی‌گراد نگهداری شوند تا بهترین کیفیت را حفظ نمایند. همچنین، رطوبت نسبی هوا در حدود ۹۰-۹۵ درصد نیز برای حفظ تازگی کاهو بسیار مهم است.

استفاده از بسته‌بندی مناسب

برای حفظ کیفیت کاهو، باید از بسته‌بندی مناسبی استفاده کرد. بسته‌بندی باید به گونه‌ای باشد که از آلودگی، آسیب و تغییر رنگ و طعم کاهو جلوگیری کند.

 استفاده از روش‌های تولید پایدار

برای صادرات کاهو به کشورهای دیگر، باید از روش‌های تولید پایدار استفاده کرد تا نه تنها کیفیت محصول حفظ شود، بلکه به منظور جلوگیری از ایجاد مشکلات محیط زیستی نیز از روش‌های پایدار استفاده شود.

رعایت استانداردهای بهداشتی

برای صادرات کاهو به کشورهای دیگر، باید استانداردهای بهداشتی مربوط به کشور مقصد رعایت شود تا کاهوهای صادر شده به دست مشتریان با کیفیت و بهداشتی به دست بیاید.

استفاده از روش‌های حمل و نقل مناسب

برای حمل و نقل کاهو، باید از روش‌های مناسبی استفاده کرد تا بهترین کیفیت را حفظ کند. برای این منظور، می‌توان از وسایل حمل و نقل خنک‌کننده استفاده کرد و در زمان حمل و نقل از ضربه و لرزش جلوگیری کرد.

جمع بندی

نگهداری و ترابری مواد غذایی در سردخانه‌ها می‌تواند به طور قابل توجهی کیفیت مواد غذایی را حفظ کند. در صورتی که شرایط نگهداری مناسب فراهم شود، مواد غذایی می‌توانند برای مدت طولانی نگهداری شوند، اما باید توجه داشت که هر نوع ماده غذایی شرایط نگهداری مناسب خود را دارد. به عنوان مثال، برای نگهداری گوشت در سردخانه، باید در دمای پایینی حدود ۰-۴ درجه سانتی‌گراد نگهداری شود. در عین حال، باید به مواردی مانند غلظت دی‌اکسید کربن، رطوبت و تهویه هوا به منظور حفظ کیفیت گوشت نیز توجه کرد.

0 دیدگاهبستن دیدگاه‌ ها

ارسال دیدگاه