اتاق سرد یا سردخانه یکی از مهمترین ابزارهای نگهداری مواد غذایی است. برای اطمینان از سلامت مواد غذایی، تمیز نگه داشتن سردخانه مواد غذایی بسیار مهم است. اتاق‌های سرد روشی حرفه‌ای و بهداشتی برای ذخیره‌ کردن سفارش‌های انبوه ارائه می‌دهند باید از آنها مراقبت کنید تا کالاها در یک محیط و شرایط کاملا استریل نگهداری شوند تا محصولات شما را برای مدت طولانی‌تری تازه‌ نگه دارد.  در ادامه دستورالعمل های تمیز کردن سردخانه و نکات نگهداری آن را شرح می دهیم:

نحوه تمیز کردن سردخانه مواد غذایی

1-ابتدا، مواد غذایی را از سردخانه خارج کنید و آن ها را در مکانی دیگر نگهداری کنید.
2- سپس، سطوح داخلی سردخانه را با حوله یا دستمال مرطوب تمیز کنید. در صورت وجود لکه های سخت، از محلول شستشوی خاصی استفاده کنید.
3- در ادامه، داخل سردخانه را با یک محلول شستشوی ضدعفونی کننده تمیز کنید. این کار باعث کاهش تعداد باکتری ها و ویروس ها در سردخانه می شود.
4- بعد از تمیز کردن سطوح داخلی، درب سردخانه را به طور کامل باز کنید و به مدت ۳۰ دقیقه با هوا خشک شود.
5-پس از خشک شدن، مواد غذایی را دوباره در سردخانه قرار دهید.

نکات نگهداری سردخانه مواد غذایی

1-در صورتی که سردخانه شما دارای یخچال و فریزر باشد، مواد غذایی را در قسمت های متفاوت یخچال و فریزر قرار دهید.
2- هرگز مواد غذایی را در قسمت هایی که دارای یخ یا برفک هستند، نگهداری نکنید.
3- همیشه مواد غذایی را در بسته بندی های مناسب و با نشان دهنده تاریخ انقضا نگهداری کنید.
4-برای جلوگیری از ایجاد بوی نامطبوع در سردخانه، مواد غذایی با بوی قوی را در بسته بندی های جداگانه قرار دهید.
5- هرگز سردخانه را بیش از حد پر نکنید. این می تواند باعث کاهش سرعت خنک شدن مواد غذایی شود.
6- همیشه دمای سردخانه را در مقدار مناسب تنظیم کنید. برای مواد غذایی فریز شده، دمای مناسب حدود ۱۸-۲۰ درجه سانتی گراد منفی است و برای مواد غذایی خنک حدود ۴ درجه سانتی گراد است.
7- هرگز مواد غذایی را در سردخانه بیش از زمان مجاز نگهداری نکنید.

بهترین روش تمیز کردن سردخانه مواد غذایی چیست؟

برای تمیز کردن سردخانه مواد غذایی، ابتدا باید اطمینان حاصل کنید که همه مواد غذایی از اتاق خارج شده‌اند. سپس، می توانید با استفاده از یک محلول ضدعفونی کننده، اتاق را تمیز کنید. برای تهیه محلول ضدعفونی کننده، می توانید از موادی مانند آب اکسیژنه، پراکسید هیدروژن، کلر، یا آمونیاک استفاده کنید. برای استفاده از هر یک از این محلول ها، بهتر است دستورالعمل تهیه و مقادیر را رعایت کنید. به یاد داشته باشید مواد فاسد شده را دور بریزید زیرا از رشد باکتری ها جلوگیری می کند.
در ادامه، باید کف سردخانه را جاروبرقی بکشید و رد و غبار را از بین ببرید دیواره‌ها و کف اتاق را با یک دستمال تمیز و خشک پاک کنید. همچنین، اگر در داخل سردخانه روی دیوارها و کف لایه یخ تشکیل شده باشد، باید آن را با استفاده از یک ابزار نرم و ملایم مانند تراشه یخ یا تیغه نرم پاک کنید و با دستمال خشک کنید.
در نهایت، می توانید دوباره دمای اتاق را به مقدار مناسبی تنظیم کنید و مواد غذایی را دوباره در اتاق قرار دهید. همچنین، بهتر است برای نگهداری مواد غذایی در سردخانه، مواردی مانند جدا کردن مواد غذایی از یکدیگر، نظم دادن به مواد غذایی، و کنترل دمای اتاق را رعایت کنید.

نحوه تمیز کردن سردخانه به چه صورت است؟

تمیز کردن سردخانه یک فرآیند مهم است که به منظور حفظ سلامتی و بهداشتی مواد غذایی نگهداری شده در سردخانه، باید به طور دوره‌ای انجام شود.

نحوه تمیز کردن سردخانه به شرح زیر است:

1- خالی کردن سردخانه: ابتدا باید تمام مواد غذایی و نوشیدنی ها را از داخل سردخانه خارج کنید و سپس محفظه سردخانه را خالی کنید.

2- پاک کردن داخل سردخانه: با استفاده از یک دستمال مرطوب، داخل سردخانه را پاک کنید. برای پاک کردن دیواره ها و پایه های سردخانه، بهتر است از یک محلول ضدعفونی کننده استفاده کنید. برای تهیه این محلول، می توانید از آب اکسیژنه، پراکسید هیدروژن، کلر، یا آمونیاک استفاده کنید. هر کدام از این مواد، بسته به نوع سردخانه و نیاز به تمیز کردن، می تواند مناسب باشد.

3- پاک کردن قفسه‌ها و محفظه‌های سردخانه: با استفاده از دستمال مرطوب، قفسه‌ها و محفظه‌های سردخانه را پاک کنید. در صورت وجود لایه یخ، آن را با استفاده از تراشه یخ یا تیغه نرم پاک کنید.
4- پاک کردن درب سردخانه: با استفاده از یک دستمال مرطوب، درب سردخانه را پاک کنید. در صورت وجود لایه یخ در لبه های درب، آن را با استفاده از تراشه یخ یا تیغه نرم پاک کنید.
5- تمیز کردن دستگیره درب: دستگیره درب سردخانه را با استفاده از یک دستمال مرطوب پاک کنید.
6- بررسی و تعویض فیلتر هوا: فیلتر هوای سردخانه را بررسی کنید و در صورت نیاز، آن را تعویض کنید.
7- بازگرداندن مواد غذایی: پس از پاک کردن سردخانه، می توانید مواد غذایی را دوباره در سردخانه قرار دهید. در صورت نیاز، می توانید دمای سردخانه را تنظیم کنید.
بهتر است تمیز کردن سردخانه را به صورت دوره‌ای و با فاصله‌های منظم انجام دهید تا بهداشت و سلامتی مواد غذایی نگهداری شده در سردخانه حفظ شود.

چند وقت یکبار باید نظافت سردخانه را انجام دهیم؟

تعداد دفعاتی که باید نظافت سردخانه را انجام دهید، بستگی به عوامل مختلفی دارد مانند تعداد مواد غذایی، فعالیت‌های روزانه و تردد در سردخانه، شرایط آب و هوایی و دمای سردخانه و مواردی شبیه به این.
به طور کلی، برای حفظ بهداشت و سلامتی مواد غذایی و نیز به منظور جلوگیری از شیوع بیماری‌ها، نظافت سردخانه به صورت دوره‌ای و منظم انجام شود. به عنوان مثال، می‌توان هر دو هفته یک بار یا حتی بیشتر، سردخانه را تمیز کرد. هر چند در برخی شرایط به دلیل نیاز به نگهداری مواد غذایی، ممکن است نیاز به انجام نظافت بیشتری باشد.
به هر حال، بهتر است برای برنامه ریزی نظافت سردخانه، به عوامل ذکر شده و شرایط خاص خودتان توجه کنید و برنامه‌ای برای نظافت دوره‌ای سردخانه داشته باشید.

چک و نظافت روزانه سردخانه

 • بررسی نمایید که دمای سردخانه برای محصولات شما دمای مناسبی دارد
 • اواپراتور را از لحاظ انباشته شدن یخ بررسی نمایید
 • کمپرسورها را در سردخانه از نظر نشتی روغن بررسی نمایید
 • سطوح فریون را در سردخانه بررسی نمایید
 • ریزش ها باید سریع تمیز شوند

تمیز کردن و نگهداری هفتگی سردخانه

 • درزگیرهای درب سردخانه را تمیز کرده و همچنین ترک خوردگی و فرسوده شدن عمومی را بررسی نمایید.
 • همه کف و سطوح را با محصولات تمیزکننده مناسب سردخانه به طور کامل تمیز نمایید.
 • در صورت امکان محصولات را در پایان هفته سازماندهی نمایید

تعمیر و نگهداری ماهانه سردخانه مواد غذایی

 • زمانی که سردخانه مدولار دارای بار کامل است، دمای مناسب باقی می ماند
 • اواپراتور و پره ها را تمیز کنید به این دلیل که برای حفظ دما مهم است
 • دمای سردخانه را کالیبره نمایید
 • تمام فن های دمنده و محفظه اواپراتور را تمیز کنید
 • آزمایش عملکرد سیستم را انجام دهید تا نقصی وجود نداشته باشد
 • بررسی نمایید که شیرهای کنترل کاملاکار می کنند
 • بررسی تهویه که آیا به درستی کار می کند
 • عملکرد دیفراست (یخ زدایی) را بررسی نمایید، چون این عمل برای سردخانه بسیار مهم است

چگونه از رشد کپک در سردخانه خود جلوگیری کنیم؟

رشد کپک در سردخانه ممکن است به علت رطوبت و نور کم باشد. برای جلوگیری از رشد کپک در سردخانه خود، می‌توانید از راه‌های زیر استفاده کنید:

 1. حفظ رطوبت مناسب: تلاش کنید که رطوبت داخل سردخانه مناسب باشد، زیرا رطوبت اضافی می‌تواند رشد کپک را بیشتر کند. برای رطوبت کمتر می‌توانید از خشک کن‌های هوا استفاده کنید.
 2. استفاده از نور کم: کپک به نور نیاز دارد تا رشد کند، بنابراین تلاش کنید که نوری کمتر در سردخانه خود داشته باشید. اگر چراغی در سردخانه خود دارید، آن را خاموش کنید.
 3. پاک کردن منظم: برای جلوگیری از رشد کپک، باید سردخانه خود را به صورت منظم و پیوسته تمیز کنید. این شامل تمیز کردن دیوارها، کف، سقف، قفسه‌ها و کابین‌ها است.
 4. استفاده از ضدعفونی کننده‌ها: برای کاهش رشد کپک در سردخانه، می‌توانید از ضدعفونی کننده‌های خاصی استفاده کنید. این ضدعفونی کننده‌ها می‌توانند برای تمیز کردن دیوارها و کف، قفسه‌ها و کابین‌ها استفاده شوند.
 5.  نصب فیلتر هوا: نصب فیلتر هوا در سردخانه می‌تواند به کاهش رشد کپک کمک کند. این فیلترها می‌توانند ذرات ریز را که شامل قارچ و باکتری‌های ممکن است، جذب کنند.

اگر با رشد کپک در سردخانه خود مواجه شده‌اید، باید در اسرع وقت آن را پاک کنید و از روش‌های بالا برای جلوگیری از رشد کپک در آینده استفاده کنید.

چگونه می توان محصولات خود را با خیال راحت در یک سردخانه نگهداری کرد؟

برای نگهداری محصولات خود در یک سردخانه، باید اطمینان حاصل کنید که سردخانه شما به درستی تعمیر و نگهداری شده است و محیط مناسبی را برای نگهداری محصولات فراهم کرده است. در ادامه، چند نکته را برای نگهداری محصولات در یک سردخانه بررسی می‌کنیم:
1- دمای مناسب: برای نگهداری محصولات در یک سردخانه، باید دمای مناسب را حفظ کنید. دمای مناسب برای نگهداری محصولات مختلف ممکن است متفاوت باشد، بنابراین باید دمای مناسب برای هر محصول را بررسی کنید و اطمینان حاصل کنید که دمای سردخانه شما مناسب است.
2- رطوبت مناسب: رطوبت مناسب نیز برای نگهداری محصولات در یک سردخانه بسیار مهم است. رطوبت مناسب برای محصولات مختلف ممکن است متفاوت باشد، بنابراین باید رطوبت مناسب برای هر محصول را بررسی کنید و اطمینان حاصل کنید که رطوبت سردخانه شما مناسب است.
3- تهویه مناسب: تهویه مناسب نیز برای نگهداری محصولات در یک سردخانه بسیار مهم است. باید از یک سیستم تهویه مناسب برای حفظ هوای تمیز و تازه در سردخانه خود استفاده کنید.
4- تمیزی منظم: برای نگهداری محصولات در یک سردخانه، باید سردخانه خود را به صورت منظم و پیوسته تمیز کنید. این شامل تمیز کردن دیوارها، کف، سقف، قفسه‌ها و کابین‌ها است.
5- نگهداری محصولات در بسته‌بندی مناسب: برای نگهداری محصولات در یک سردخانه، باید از بسته‌بندی مناسب استفاده کنید. بسته‌بندی مناسب برای نگهداری محصولات ممکن است متفاوت باشد، بنابراین باید بسته‌بندی مناسب برای هر محصول را بررسی کنید و اطمینان حاصل کنید که بسته‌بندی شما مناسب است.
6- به یاد داشته باشید درب سردخانه را برای مدت زمان طولانی باز نگذارید زیرا باعث افزایش دما خواهد شد، به یاد داشته باشید که دمای ایده آل یخچال 0 تا 5 درجه سانتی گراد است. همچنین نگهداری محصولات در دمای سردخانه بالاتر از 5 درجه سانتی گراد، احتمال قرار گرفتن غذا یا دارو در معرض باکتری های مضر را به طور چشمگیری افزایش خواهد داد.

7- توجه داشته باشید که قفسه ها را بیش از حد پر نکنید به این دلیل که ممکن است بر تجهیزات سردخانه نیز تأثیر منفی بگذارد.
اگر از این نکات برای نگهداری محصولات خود در یک سردخانه استفاده کنید، می‌توانید با خیال راحت محصولات خود را در سردخانه نگهداری کنید.

جمع بندی

شما باید سردخانه خود را به صورتی سازماندهی کنید که پیدا کردن محصولات و بررسی سلامت آنها را آسان کرده و بتوانید همه اقلام فاسد شدنی را روزانه بررسی نمایید به این دلیل که ضایعات مواد غذایی را کاهش دهید، با رعایت این روش ها می توانید سردخانه تمیزی داشته باشید و مواد غذایی را در شرایط درست نگهداری کنید.

0 دیدگاهبستن دیدگاه‌ ها

ارسال دیدگاه